W czasach, gdy nasze tereny zamieszkiwały jeszcze dość prymitywne ludy, których cywilizacja dopiero co się rozwijała podstawowym budulcem było drewno. Budowano z niego domy, mosty, wały ogrodzeniowe, a nawet miejsca kultu i warownie. Co ciekawe pomimo upływu lat, dalej wykorzystujemy drewno w budownictwie.

Wykorzystanie drewna jako materiał budowlany

materiały budowlane drewnoPomimo powstania wielu nowych technologii budowlanych opartych na nowoczesnych materiałach, wciąż buduje się domy z drewna. Oczywiście nie już na tak wielką skalę jak kiedyś, niemniej w dalszym ciągu nikt z drewna nie rezygnuje. Nie ma się co dziwić, ponieważ drewno do dzisiaj pozostaje bardzo dobrym budulcem. Jeśli chodzi o wszystkie materiały budowlane drewno wśród nich wyróżnia się tym, że jest to materiał odnawialny. Drewno istniało tysiące lat temu, istnieje także i dzisiaj. Wprawdzie lasy nie pokrywają już całej naszej planety, niemniej drewna przy właściwym gospodarowaniu nie powinno zabraknąć. Do podstawowych zalet drewna jest jego duża wytrzymałość, wystarczająca do budowy budynków, a także możliwość bezproblemowej obróbki. Drewno możemy obrabiać prostymi narzędziami, nie potrzebujemy do tego specjalnych narzędzi. Sposoby łączenia drewna również są bardzo proste. Podstawowe łączniki, takie jak gwoździe, czy też wkręty w większości przypadków w zupełności wystarczą. Trwałość tego budulca jest regulowana przez jego odpowiednią pielęgnację, która znacznie ją zwiększa.

Choć mówi się, że to materiał dość przestarzały, to jednak nadal jest dobry. Drewno ma także tą zaletę, której nie mają inne materiały. Budynki wykonane w tej technologii są naprawdę piękne i wyglądają dość naturalnie. To nie to samo, co twarde budowle wykonane z szarego betonu, który mało komu się tak naprawdę podoba. Budynki z drewna to jednak już inna bajka.