Optyk to osoba przede wszystkim zajmująca się sprzedażą okularów i soczewek korekcyjnych. Nie rzadko jednak osoba wykonująca zawód optyka, zajmuje się również wykonywaniem okularów pod zamówienie indywidualnego klienta, a także ich konserwacją i naprawą. 

Droga do zawodu optyka

optyka Koczorowski KrakówPomimo, że optyk ma wiele zadań, najczęściej zajmuje się on jednak doradztwem w sprawie oprawek, a także wykonywaniem szkieł według zleconych przez lekarza okulistę parametrów.Z racji, że optyk często wykonuje okulary z zaleceń lekarza podanych na recepcie, powinien on posiadać odpowiednią wiedzę by receptę odczytać. Chcąc zostać optykiem, musimy ukończyć co najmniej szkolę policealną, zajmującą się kształceniem przyszłych optyków. Tok szkolenia w takim systemie trwa dwa lata, a studenci zdobywają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, patologii wzroku, optyki, a także rysunku technicznego, niezbędne im do późniejszego wykonywania zawodu. Ponadto uczniowie zdobywają wiedzę odnośnie elektroniki i elektrotechniki oraz technologii wyrobu szkieł okularowych oraz opraw. Jak w każdym zawodzie, również i optyk musi odbyć praktykę w salonie optycznym, gdzie zdobędzie doświadczenie oraz będzie mógł w praktyce nauczyć się wykonać pomiary wzroku, a także obsługi sprzętów niezbędnych przyrządów do wykonywania swojej pracy. Wiele przyszłych optyków, poszerza swoją wiedzę o studia podyplomowe bądź kursy zawodowe, dzięki którym otrzymują uprawnienia, do przeprowadzania badań parametrów wzroku, otrzymując uprawnienia optometrysty.

Wielu przyszłych optyków, z racji braku konieczności posiadania specjalnych uprawnień ani stopnia medycznego, mających w planach otworzenie własnej działalności udaje się także na kursy przedsiębiorczości oraz działalności usługowej.

Więcej informacji pod linkiem optyka Koczorowski Kraków