Jeżdżąc codziennie samochodem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jego elementów jest związanych z elektroniką. Każdemu pojazd samochodowy kojarzy się raczej z urządzeniami mechanicznymi, jednak to już od dawna przestało być prawdą. Wprawdzie samochód to nadal maszyna mechaniczna, jednak za sterowanie jej komponentami odpowiada praktycznie tylko i wyłącznie elektronika.

Popularne sterowniki samochodów osobowych

hsfi 2.1To w jaki sposób wtryskiwacze podadzą paliwo do silnika, jak będą zachowywały się nasze automatyczne światła mijania, czy też wycieraczki zależy tak naprawdę od wewnętrznych, zaprogramowanych funkcji, za których realizacje odpowiadają centralne jednostki sterujące. Komputery pokładowe takie jak hsfi 2.1 lub inne równie popularne modele odpowiadają za prawidłową pracę wszystkich elementów w samochodzie. To one wysyłają sygnały do poszczególnych podzespołów i analizują przekazane przez nie dane. To wszystko sprawia, że nasz samochód może realizować w jednym czasie wiele funkcji, często nawet wiele tysięcy razy na sekundę. Sterowniki, takie jak wymieniony kilka zdań temu hsfi 2.1 są zlokalizowane zwykle pod maską lub pod deską rozdzielczą samochodu. Można się do nich podłączyć albo bezpośrednio lub poprzez specjalne złącze diagnostyczne umieszczone w różnych miejscach w samochodzie. W niektórych autach jest ono zlokalizowane pod gniazdem popielniczki, w innych pod schowkiem, a jeszcze w innych pod kierownicą.

Aby dostać się do tych złączy trzeba użyć specjalnej wtyczki i oprogramowania diagnostycznego. Wtedy dopiero otwiera się przed nami świat sterowników samochodowych. Możemy dzięki temu zdiagnozować usterkę w samochodzie lub wprowadzić pewne zmiany w ustawieniach. Wiele firm zajmujących się tuningiem samochodowym korzysta z tego właśnie typu złącza.