Według statystyk nawet co trzeci kleszcz może być nosicielem różnych patogenów, które wywołują różnego choroby takie jak borelioza czy babeszjoza. Wczesne wykrycie tych chorób daje bardzo dużą szansę na wczesne rozpoczęcie leczenia, szybkie wyzdrowienie oraz uniknięcie bardzo uciążliwych powikłań.
Gdzie można zbadać kleszcze?
Często o tym nie wiemy ale kleszcze są nosicielami bardzo groźnych pierwotniaków, które wywołują choroby przewlekłe. Najczęściej spotykana jest wyżej wymieniona borelioza. W celu uniknięcia warto przeróżnych chorób, w przypadku znalezienia kleszcza warto go przebadać. Badanie kleszcza odbywa się np Powiatowych Stacjach Epidemiologiczno Sanitarnych. Badanie i rozpoznanie jest niezwykle ważne w celu uniknięcia powikłań związanych z chorobą, ale skróci też czas leczenia oraz ograniczy jego koszta. Takiego kleszcza należy wysłać wraz z wypełnionym formularzem zawartym na stronie instytucji, która będzie badanie przeprowadzać. Inaczej takie badanie nie będzie przeprowadzone. Kleszcza trzeba umieścić na zwilżonym płatku kosmetycznym a płatek umieścić w jałowym pojemniku lub sterylnym woreczku strunowym. Badanie jasno nam odpowie, czy kleszcz był nosicielem jednego z groźnych patogenów i czy należy podjąć leczenie. Badanie kleszcza odbywa się metodą Real Time PCR. Metoda ta wykrywaniu patogenów, których kleszcz mógłby być nosicielem. Metoda da jest bardzo dokładna i pozwala na stu procentowe wykrycie zagrożenia. Wyników przeprowadzonych badań nie należy ignorować.
Reasumując w przypadku znalezienia kleszcza w naszym ciele trzeba bardzo szybko zareagować i przebadać znalezionego owada. Wynik padania pomoże nam uniknąć przykrych konsekwencji chorobowych związanych związanych z długotrwałym leczeniem chorób przenoszonych przez kleszcze.