Dla niektórych materiałów, z którymi możemy mieć styczność, zwyczajna obróbka przez skrawanie to za mało i maszyny sobie z nimi nie poradzą. Wynika to z ich twardości, którą można uzyskać na wiele różnych sposobów. Istnieje jednak pewna metoda, która pozwoli nam obrabiać nawet najtwardsze materiały, jak chociażby stopy tytanu, z których będziemy korzystali w przemyśle lotniczym i kosmicznym.
Kto używa dzisiaj obróbki elektroerozyjnej?
Metodą, której warto przyjrzeć się bliżej jest tak zwana erozja elektryczna. Na czym polega to zjawisko? Zostało ono odkryte już w połowie ubiegłego wieku. Chodzi tutaj o to, że obrabiany materiał będzie zanurzony w substancji przewodzącej prąd, a następnie poddaje się go działaniu bardzo silnej energii elektrycznej. W tym celu wykorzystuje się drut w postaci elektrody, który jest praktyczny i pozwala na zastosowanie ogromnej precyzji. Obrabianie takich materiałów nie może odbywać się we wszystkich osiach, ale sterowanie komputerowe pozwala na osiąganie bardzo dużej precyzji działania. Obecnie tania obróbka elektroerozyjna drutowa jest bardzo popularną usługą. W ten sposób można przygotować otwory w arkuszach stali wzmocnionej tytanem, co pozwala na stworzenie różnych ciekawych narzędzi i materiałów. Najmocniejszego rodzaju maszyny chętnie korzystają z takich właśnie zadań i dają nam odpowiedniego rodzaju możliwości.
Wszystkie wybrane przez nas rozwiązania techniczne, z których przyjdzie nam korzystać, będziemy mogli właściwie opracować, przez co będzie nam znacznie łatwiej wykonywać wybrane zadania. Efektywne elektrodrążenie pozwala na osiągnięcie znacznie lepszych efektów niż wszystkie inne znane nam metody obróbki, wliczając w to cięcie laserem. Warto jednak pamiętać o zachowaniu niezbędnych zasad bezpieczeństwa.