Od kilku lat pracowałem w Niemczech na budowie. Ponieważ ostatnio zdecydowałem się tutaj osiąść na stałe, doszedłem również do wniosku, że to dobry moment na założenie własnej firmy. Policzyłem już wszystkie koszty i doszedłem do wniosku, że dzięki takiemu rozwiązaniu mógłbym zarabiać dużo więcej, wykonując tę samą pracę. Pozostały jeszcze kwestie formalne.

Otworzyłem własną firmę w Niemczech

jak otworzyć firmę w niemczechDużo czytałem na temat tego, jak otworzyć firmę w Niemczech. Okazało się, że od strony formalnej to wcale nie jest takie trudne. Aby otworzyć firmę w Niemczech trzeba najpierw skompletować odpowiednie dokumenty. Wśród nich musiałem zrobić kserokopię mojego dowodu osobistego, potwierdzenie o zameldowaniu, pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej oraz pozwolenie na wykonywanie zawodu. W ostatniej chwili przypomniałem sobie jeszcze o zaświadczeniu o niekaralności, które musiałem pobrać z urzędu. Następnie musiałem napisać wniosek oraz złożyć go w odpowiednim miejscu. Zgłosiłem swoją działalność do niemieckiego urzędu skarbowego i już wkrótce mogłem „startować” ze swoją firmą. Opłata za założenie własnej firmy była stosunkowo niska, wyniosła mnie ona zaledwie kilkanaście euro. Nie było to więc dla mnie dużym obciążeniem. Już wkrótce przekonałem się, że to była bardzo dobra decyzja. Moja firma od razu po tym, jak zaczęła funkcjonować zyskała sporą liczbę klientów.

Byłem bardzo zadowolony z tego, że udało mi się tak szybko i bezproblemowo załatwić jej założenie i rejestrację we wszystkich potrzebnych urzędach. Proces założenia własnej działalności w Niemczech nie jest zbytnio sformalizowany, wystarczy wypełnić kilka prostych i jasnych dokumentów, a urzędnicy zawsze chętnie pomagają w razie ewentualnych nieścisłości czy problemów.