Większość budynków jest zaopatrzonych w sieć wentylacji mechanicznej, która wymaga stosowania odpowiednich filtrów przeciwpyłowych. Charakterystyczną cechą filtrów powietrza jest ich różnorodność determinowana różnymi potrzebami użytkowania. Są one montowane powszechnie również w pojazdach i urządzeniach przenośnych.
Prosty i niezawodny filtr kieszeniowy
Wśród powszechnie stosowanych filtrów powietrza znaczącą rolę odgrywają filtry kieszeniowe cechujące się prostotą budowy i dużą skutecznością. Do budowy filtrów kieszeniowych używa się ramek wykonanych z różnych blach o odpowiednich parametrach oraz z tworzywa sztucznego. Na ramkach mocuje się kieszenie z materiału filtrującego, którym najczęściej są tkaniny z włókien poliestrowych i polipropylenowych o progresywnej budowie. Wielkość kieszeni oraz ich ilość jest różna i uzależniona od potrzeb filtrowania. Podobnie jest z kształtem ramek, który może być kwadratowy lub owalny zgodnie z obrysem wlotu do kanału wentylacyjnego. Bardzo ważną cechą materiału, z którego są wykonane kieszenie jest ich całkowita niepalność co w kanale wentylacyjnym jest bardzo istotne. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się ognia. Współczesne filtry kieszeniowe cechują się wysoką chłonnością pyłową oraz dużą żywotnością ze względu na użyte do ich budowy materiały. Jak wszystkie inne rodzaje filtrów także i filtry kieszeniowe wytwarzane są w różnych klasach oczyszczania powietrza i występują jako wstępnego oczyszczania i absolutnego. Ze względu na podobieństwo mocowania mogą być stosowane wymiennie z filtrami kompaktowymi, które działają na podobnej zasadzie.
Aby cieszyć się w danym lokalu możliwością oddychania czystym powietrzem można wybrać z bogatej oferty producentów odpowiedni filtr kieszeniowy. Jest on najprostszą formą nowoczesnych filtrów. Zapewnia duży przepływ powietrza w warunkach wentylacji wymuszonej mechanicznie i sprawdza się w każdych warunkach.