Abażury to część wystroju wnętrz, który obok kloszy znajduje się niemalże w każdym domu, biurze, kawiarni i wielu innych miejscach. Poza funkcją estetyczną, spełnia również funkcje praktyczne. Ten tradycyjny element może nadać wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Rozwój formy i materiału spowodował, że można wprowadzić w życie nawet najbardziej wymyślny projekt.

Idealny abażur – praktyka i estetyka w jednym

abażury od producentaTradycyjne abażury wykonywane były na prostych stelażach, najczęściej w kształcie stożka, walca lub półkuli. Stelaż obleczony był w materiał o dość gęstej strukturze, taki jak bawełna czy len. Obecnie, w zależności jaki efekt chcemy uzyskać, można zastosować także skórę, tiul czy koronki. Nadal najbardziej popularnymi kształtami abażurów są tradycyjne – sprawdzone i praktyczne. Jednak wśród ofert jakie są dostępne na rynku, abażury od producenta mogą przybierać formę konstrukcji harmonijkowej, nachodzących na siebie warstw lub różnego rodzaju nieregularnych brył. Wszystko zależy tak naprawdę od naszego pomysłu. Podobnie materiał, który wybierzemy może zwyczajnie rozpraszać światło, aby nie było rażące ale zapewniało dobrą widoczność lub przytłumiać je i w połączeniu z barwą tkaniny nadawać odpowiedni klimat. A wybór kolorystyki materiału jest dosłownie nieograniczona. Bardzo dużym atutem abażurów jest ich zastosowanie. Tak samo dobrze sprawdzą się do lamp stojących jak i wiszących, a montaż jest tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi.

Każdy kto aranżuje wnętrze zastanawia się nad tym w jaki sposób uczynić je wyjątkowym, jakie detale dobrać, aby efekt nie był przesadzony. Jednym z najlepszych sposobów jest właśnie dobór odpowiedniego abażuru. Każde pomieszczenie potrzebuje oświetlenia. Dlaczego zatem nie połączyć pożytecznego z przyjemnym i nie uczynić z lampy wyjątkowej ozdoby?